raz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
Chyba każdy z nas marzy o
Chyba każdy z nas marzy o długim beztroskim życiu, najlepiej bez chorób, czy nieszczęśliwych wypadków. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to od nas samych bardzo dużo zależy. Głównymi zagadnieniami, które maja zwiększyć nasz poziom bezpieczeństwa są m.in. szkolenia bhp, a także ppoż. Co więcej oprócz nich istnieje również pierwsza pomoc, która jednak jest już ostateczną czynnością wykonywaną w chwili wypadku. Nie da wybrać się najważniejszego z tych trzech zagadnień, gdyż nie ulega wątpliwości, że każdy z nas powinien wszystkie je doskonale znać.
Ciekawym zagadnieniem w tym temacie jest kwestia edukacji, która znaczy tu naprawdę wiele. Nasze bezpieczeństwo to taka dziedzina, której nie da nauczyć się raz na zawsze. Powinniśmy pamiętać o tym, że uczymy się przez całe nasze życie i również te słowa tycza się do kwestii związanych z naszym bezpieczeństwem. To właśnie w tym przypadku wydaje się, że sprawdzają się one najlepiej. Szkolenia bhp, ppoż, czy nawet pierwsza pomoc, to wszystko zostało stworzone w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa - doceńmy to.
Osoba która jej udziela musi być
BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy to zasady, których należy przestrzegać i którymi powinnyśmy się kierować by miejsce pracy było bezpieczne dla nas i dla innych współpracowników. Przepisy dotyczące BHP ściśle określają normy jakie powinien spełnić pracodawca, aby pracownicy byli bezpieczni, ale też bardziej produktywni. Określają także jak postępować ma pracownik, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy są obowiązkowe. Ochrona przeciwpożarowa, czyli ppoż określa w jaki sposób postępować w razie pożaru lub klęski żywiołowej. Budynek, w który pracują ludzie powinien być dokładnie oznakowany. Każdy pracownik przebywający w budynku powinien wiedzieć gdzie znajduje się gaśnica, wąż gaśniczy, hydrant, toporek p.pożarowy i oczywiście znać drogi ewakuacyjne. Pracodawca dbając o bezpieczeństwo w zakładzie pracy musi wyznaczyć i przeszkolić jedną lub więcej osób w zakresie pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania ludzkiego życia. Osoba, która jej udziela musi być dobrze wyszkolona by mieć pewność tego co robi i robić to skutecznie.
należą do powszechnie obowiązujących w zakładach
Bhp, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ppoż., tłumaczone jako ochrona przeciwpożarowa, stanowią zbiory zasad, które poprzez regulacje prawne powinny zostać wdrożone i przestrzegane w miejscu pracy. Ważnym elementem jest również pierwsza pomoc. Zasady bhp i ppoż. należą do powszechnie obowiązujących w zakładach pracy. Stosowanie się do nich jest ściśle kontrolowane. Bhp i ppoż. stanowią zbiór reguł dotyczących organizacji całego środowiska pracy i procedur związanych z procesem pracy. Przepisy bhp i ppoż. są oczywiście odmienne dla zakładów działających w różnych branżach i zatrudniających pracowników wykonujących różne zawody. Każdy pracownik zobowiązany jest jednak do odbycia szkolenia bhp obejmującego obowiązujące w jego miejscu pracy reguły bhp i ppoż. Natomiast pierwsza pomoc ma na celu podniesienie świadomości społecznej oraz zwiększenie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jedną z części składowych jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach czy też w pracy oraz zmniejszenie skutków wypadków poprzez właściwe zachowania w miejscu wypadku.