Oni Nie Chcą Abyś Dowiedział Się Jak szkolić z bhp we Wrocławiu! - o bhp

kursy bhp wrocław

Przepisy prawne dotyczące BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno prac

Oni Nie Chcą Abyś Dowiedział Się Jak szkolić z bhp we Wrocławiu! - o bhp kursy bhp wrocław
odawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.


Czy kursy PPOŻ są obowiązkowe

Dla niektórych wiedza, że szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są obowiązkowe, tak samo jak szkolenia BHP, może okazać się dość zaskakująca. Nie bez powodu firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy oferuje szkolenia BHP wraz ze szkoleniami PPOŻ. Zgodnie z przepisami prawnymi odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową w budynku ciąży na zarządcy lub użytkowniku tego budynku. Szkolenie z zakresu PPOŻ jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który jest zobowiązany do przeprowadzenia zarówno szkolenia wstępnego, jak i szkoleń okresowych. Samo przeprowadzenie szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest istotne nie tylko ze względu na przepisy, ale także ze względów bezpieczeństwa. Innym obowiązkiem pracodawcy dotyczącym PPOŻ jest wyznaczenie pracownika, który będzie odpowiedzialny za ugaszenie pożaru oraz przeprowadzenie ewakuacji pozostałych pracowników z budynku. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia PPOŻ z pomocą doświadczonych profesjonalistów.


Co należy wiedzieć o karcie wstępnego szkolenia

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.


Zakres wstępnych szkoleń BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.